Digia aloitti merkittävän yhteistyön Liettuan rautatieyhtiön kanssa
Sopimus on kaksivuotinen ja Digian ja sen puolalaisen tytäryhtiö Savangardin ensimmäinen yhteinen Suomen ja Puolan ulkopuolinen toimitus.
Ohjelmisto- ja palveluyhtiö Digia ja sen puolalainen tytäryhtiö Savangard ovat aloittaneet strategisesti merkittävän yhteistyön Liettuan rautatieyhtiö AB LTG Infran kanssa.
AB LTG Infra vastaa Liettuan rautatieverkon infrastruktuurista, turvallisuudesta, kunnossapidosta ja kehittämisestä.
”AB LTG Infra haki kokenutta ja luotettavaa kumppania IT-ympäristönsä ja digitaalisten palveluidensa kehittämiseen. Tuotamme heille asiantuntijapalveluita mm. analytiikkaan, arkkitehtuuriin sekä ohjelmisto- ja käyttöliittymäsuunnitteluun liittyen, ja autamme heitä näin varmistamaan toiminnan ja palveluiden jatkuvan kehittämisen”, kertoo Digian Managed Solutions -liiketoiminnan johtaja Janne Tuominen.
Sopimus on Digian ja Savangardin neljäs yhteinen asiakastoimitus, jossa Suomen ja Puolan data-, integraatio- ja AI-asiantuntijat yhdistävät kokemuksensa ja osaamisensa.
”Kansainvälisen toimintatapamme avulla asiakkaidemme käytettävissä on aina paras mahdollinen osaaminen lähellä. Yhteiset projektit luovat vankan pohjan asiakkuuksien laajentamiselle ja tukevat tulevaisuuden kasvua. AB LTG Infran sopimus vahvistaa asemaamme luotettuna kumppanina vaativilla ja vahvasti säännellyillä toimialoilla”, Tuominen lisää.
Uudet, tiiviissä yhteistyössä toteutettavat asiakastoimitukset ja kumppanuudet ovat konkreettinen esimerkki siitä, miten Digian kansainvälisen kasvun strategia toteutuu käytännössä.
”Olemme eurooppalainen älykkään liiketoiminnan luotettu kumppani. Kasvua rakennamme erityisesti liiketoiminnan ytimessä olevilla data-, integraatio- ja tekoälyratkaisuilla, joista huolehdimme koko niiden elinkaaren. Tarjoamamme on erittäin kilpailukykyinen ja sen avulla pystymme luomaan merkittävää lisäarvoa myös kansainvälisille asiakkaillemme”, Digian toimitusjohtaja Timo Levoranta kertoo.
Lisätietoja:
Janne Tuominen
Liiketoimintajohtaja, Managed Solutions
Digia Oyj
p. 040 839 4370, janne.tuominen(a)digia.com
Digia on eurooppalainen älykkään liiketoiminnan luotettu kumppani. Konsultointi-, ohjelmisto- ja palveluyrityksenä autamme asiakkaitamme älykkään liiketoiminnan rakentamisessa, ylläpidossa ja kehittämisessä. Tuomme tekoälyn hyödyt arjen prosesseihin, tuotteisiin ja palveluihin läpi niiden koko elinkaaren. Meitä digialaisia on noin 1 600 ja toimimme kansainvälisesti, mutta aina lähellä asiakkaitamme. Digian liikevaihto vuonna 2025 oli 217,0 miljoonaa euroa. Yhtiö on listattuna Nasdaq Helsingissä (DIGIA).