Skip to content
digia-logo

Digia ja Traficom ovat solmineet hankintasopimuksen sovelluskehittäjäresurssien toimittamisesta

Digia Oyj
Sisäpiiritieto
4.11.2020 klo 14:20

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom ja Digia ovat allekirjoittaneet hankintasopimuksen, jolla Traficom hankkii Digialta kokeneita ohjelmistokehittäjiä Traficomin järjestelmäkehitystehtäviin. Traficom arvioi hankkivansa seitsemän vuoden sopimuskauden aikana Digialta asiantuntijaresursseja enintään 50 000 henkilötyöpäivän verran.

Sopimus ei pidä sisällään määräostovelvoitetta ja Traficom hankkii asiantuntijat toimeksiantokohtaisesti vaadittavan osaamisen, kokemuksen ja saatavuuden perusteella.

Digian sovelluskehittäjät tulevat toimimaan Traficomin tietohallinnon operatiivisten järjestelmien ketterissä kehitystiimeissä.

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Timo Levoranta, puhelinvaihde 010 313 3000

Digia on eurooppalainen älykkään liiketoiminnan luotettu kumppani. Konsultointi-, ohjelmisto- ja palveluyrityksenä autamme asiakkaitamme älykkään liiketoiminnan rakentamisessa, ylläpidossa ja kehittämisessä. Tuomme tekoälyn hyödyt arjen prosesseihin, tuotteisiin ja palveluihin läpi niiden koko elinkaaren. Meitä digialaisia on noin 1 600 ja toimimme kansainvälisesti, mutta aina lähellä asiakkaitamme. Digian liikevaihto vuonna 2025 oli 217,0 miljoonaa euroa. Yhtiö on listattuna Nasdaq Helsingissä (DIGIA).