Traficom on hyväksynyt molemmat Digia Linja -ratkaisut turvallisuuskriittisten tuotteiden listalle
Traficomin lausunto vaatimustenmukaisuuden täyttymisestä korostaa Digian kykyä toimittaa asiakkailleen korkeimman turvallisuustason ratkaisuja tiedon suojaamiseen ja tiedon turvalliseen välittämiseen.
Digian ohjelmistopohjainen yhdyskäytävätuote Digia Kevyt Linja on hyväksytty Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin NCSA-toiminnon turvallisuuskriittisten tuotteiden listalle. Aiemmin vastaavan hyväksynnän sai jo tuoteperheen Digia Linja -ratkaisu.
Nyt saatu lausunto vaatimustenmukaisuuden täyttymisestä kattaa turvallisuusluokkien TL III (luottamuksellinen) ja TL IV (käyttö rajoitettu) tietoverkkojen välisen tiedonvaihdon.
”Tiedonsiirron turvallisuus korostuu muuttuvassa turvallisuusympäristössä. Traficomin lausunto vaatimustenmukaisuuden täyttymisestä on osoitus kyvystämme toimittaa asiakkaillemme skaalautuva ja tietoturvallinen yhdyskäytäväratkaisu kaikkiin turvallisuusluokkiin”, kertoo Digia Linja -yhdyskäytäväratkaisun tuotepäällikkö, Lead Solution Architect Aki Martti.
Traficomin tuotearvioinnin perusteella Digia Kevyt Linja -yhdyskäytävätuote suojaa tiedon luottamuksellisuuden ja eheyden oikeudettomalta paljastumiselta ja muuttamiselta turvallisuusluokan III edellyttämällä tavalla. Tuettuja käyttötapauksia ovat tiedon luovuttaminen matalammasta turvaluokasta korkeampaan, korkeammasta turvaluokasta matalaan sekä tiedonvaihto saman turvaluokan verkkojen välillä tilanteessa, jossa verkoilla on eri tiedon omistajat.
”Digia Kevyt Linja on ratkaisu niiden turvallisuusympäristöjen väliseen tiedonvaihtoon, joissa ei tarvita fyysistä datadiodilaitetta. Ratkaisu soveltuu mm. viranomaisten turvallisuusluokiteltujen ympäristöjen väliseen tiedonvaihtoon, OT- ja IT-verkkojen väliseen tiedonvaihtoon sekä kriittisen infrastruktuurin tietoliikenteen suojaamiseen eri toimialoilla”, Martti lisää.
Lisätietoja:
Aki Martti
Lead Solution Architect, Secure Development and Operations
Digia Oyj
puh. 040 733 3505, aki.martti(a)digia.com
Digia Linja on hyväksytty Traficomin turvallisuuskriittisten tuotteiden listalle
Digia on eurooppalainen älykkään liiketoiminnan luotettu kumppani. Konsultointi-, ohjelmisto- ja palveluyrityksenä autamme asiakkaitamme älykkään liiketoiminnan rakentamisessa, ylläpidossa ja kehittämisessä. Tuomme tekoälyn hyödyt arjen prosesseihin, tuotteisiin ja palveluihin läpi niiden koko elinkaaren. Meitä digialaisia on noin 1 600 ja toimimme kansainvälisesti, mutta aina lähellä asiakkaitamme. Digian liikevaihto vuonna 2025 oli 217,0 miljoonaa euroa. Yhtiö on listattuna Nasdaq Helsingissä (DIGIA).